Προτείνω

Χρηματοδότηση νέων σπάνιων καλλιεργειών

Π.χ. έβλεπα πάλι στην ΕΤ3 ότι ένας αγρότης στη Δράμα, αν θυμάμαι καλά, έχει ξεκινήσει την καλλιέργεια ποικιλίας μύρτιλων που είναι κυρίως εξαγώγιμα κι έχουν μεν μεγάλη απόδοση ανά στρέμμα, αλλά κοστίζει πάρα πολύ το ξεκίνημα της καλλιέργειας τους (νομίζω 5.000 ανά στρέμμα ή ανά φυτό, δεν θυμάμαι καλά). Ο άνθρωπος είχε τα χρήματα και ξεκίνησε. Αλλοι μπορεί να έχουν την ιδέα για κάτι άλλο, αλλά όχι όλα τα χρήματα. Και να αφορούν διαφορετικά είδη, όχι να πλακώσουν όλοι μόλις βλέπουν απόδοση να καλλιεργούν μύρτιλα. Διότι το άκουσα και αυτό από άλλο αγρότη που μιλούσε στο ίδιο ρεπορτάζ. Οι μονοκαλλιέργειες, βλέπε βαμβάκι κλπ, σταδιακά γίνονται ζημιογόνες. Ενώ όταν έχεις πολλές εναλλακτικές είσαι πιο ευέλικτος σαν τομέας (γεωργία εδώ), νομίζω.

14 votes
Vote
Sign in
Check!
(thinking…)
Reset
or sign in with
  • facebook
  • google
    Password icon
    I agree to the terms of service
    Signed in as (Sign out)
    You have left! (?) (thinking…)
    coolplatanoscoolplatanos shared this idea  ·   ·  Admin →

2 comments

Sign in
    Check!
    (thinking…)
    Reset
    or sign in with
    • facebook
    • google
      Password icon
      I agree to the terms of service
      Signed in as (Sign out)
      Submitting...
      • AnonymousAnonymous commented  · 

gine agrotis kai 8a sou po ego ,an exoun xortasei epidotiseis.Alla ap oti fainetai eisai enas asxetos,opote den asxoloumai.

• nikanAdminnikan (Admin, Ιδέες για την ανάπτυξη) commented  · 

Εγώ βλέπω μεγαλύτερη αξία στην καλλιέργεια σπάνιων ειδών παρά στην χρηματοδότηση της. Οι αγρότες έχουν χορτάσει επιδοτήσεις. No more. Ας στραφούνε στο καινοτόμο όσοι μπορούν.

Feedback and Knowledge Base